Siparişlerinizde 450 TL ve Üzeri Kargo Ücretsiz
mobil menu
ara  ara
çam balı marmarisÇam Balı
püren balıPüren Balı
kekik balıKekik Balı
çiçek balıÇiçek Balı
portakal balıPortakal

Bal çeşitleri ve Renkleri

Bal çeşitleri ve Renkleri

Bal, genel itibari ile arılar tarafından ciddi anlamda zahmetle üretilen bir besindir. Birçok kişi için bal çeşitleri dendiği zaman insanların akıllarına yalnızca çiçek balı gelebilmektedir. Ancak arıların nektarları topladıkları bitki örtüsüne bağlı olarak bal çeşitleri değişim göstermektedir.

Çiçek Balı

Oldukça farklı ve karışık bitki örtüsünün bulunduğu yerlerde üretilen bir bal türü olan çiçek balı, yoğunluk anlamında farklı bir çiçeğin ağırlıklı olarak bulunmadığı yerlerde üretilen bir baldır. Çiçek balında bitki ve çiçek yoğunluğuna göre renk açık sarıdan kahverengiye kadar değişim gösterebilmektedir.

Çam Balı

Belirli dönemlerde çam ağaçları tarafından salgılanmakta olan salgıların arılar tarafından toplanılması sonucunda bu bal ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla çiçek ballarının aksine polenlerden değil, kimi çam ağaçlarının gövdesinde yaşamakta olan aracı böceğin salgısı kullanılarak üretilmektedir. Bal çeşitleri arasında oldukça önemli bir yerde bulunan bu balın rengi koyu kehribar ile kahverengimsi kehribar arasında değişim göstermektedir.

Kestane Balı, Kestane ağacının çiçeklenme zamanı bal arısının yalnızca nektar değil aynı zamanda salgı ve polen toplaması soncunda ortaya çıkan bu bal koyu kahverengide bulunup antiseptik özelliğe sahiptir. Tadı ise klasik bala oranla biraz daha buruktur.

Narenciye Balı

Portakal balı, limon ve mandalina ağaçlarının çiçeklerinde yer alan nektarların arılar tarafından toplanması sonucunda narenciye balı elde edilmektedir. Son derece berrak bir görünüme sahip olan bu balın rengi açık sarı olup oldukça ferahlatıcı bir tada sahip olması ile bilinmektedir.

Kekik Balı

Yüksek rakımlı yerlerde bulunan kekik bitkisinden arıların topladıkları nektarlar sonucunda ortaya çıkan kekik balı, koku ve tat bakımından oldukça etkili ballar arasında yer almaktadır. Her geçen gün faydaları çok daha fazla ortaya çıkan kekik balı, bal çeşitleri arasında ön plana çıkmayı da başarmaktadır. Şeffaf renkli olan bu bal, başta soğuk algınlığı olmak üzere farklı rahatsızlıklar için de kişiler tarafından tüketilmektedir.

Lavanta Balı

Adını almış olduğu lavanta bitkisinin çiçeklerindeki nektarlardan elde edilen bu bal, son derece değerli bir baldır. Kendine özgü bir koku ile aromaya sahip olan lavanta balının rengi ise açık saydamdan koyu kırmızı renge doğru geniş bir yelpazede bulunmaktadır.

Ihlamur Balı, Ihlamur ağaçlarının yoğun olarak yer aldığı bölgelerde üretilmekte olan bu bal, bahar döneminde ağaçların çiçeklerini açması ile beraber üretilmeye başlanır. Bu balın faydalarının yanı sıra en önemli özelliklerinden biri ise diğer bal çeşitleri göz önüne alındığı zaman kıvamının daha yoğun olmasıdır. Rengi ise sarıdan açık kahverengiye doğru değişiklik göstermektedir.

Ayçiçeği Balı, Oldukça hızlı bir şekilde kristalize olan bir bal olarak da bilinen ayçiçeği balı, kovandan alındığı zaman altın sarısı renge sahip olmaktadır. Daha sonrasında ise rengi portakal rengine kadar değişim gösterebilmektedir. Ucuz ve kolay bir şekilde elde edilmesinden dolayı birçok arıcı tarafından arılar için kış yiyeceği olarak kullanılmaktadır.

tarih icon 26.10.2021 tarihinde eklendi
okuna sayısı 6238 defa görüntülendi
* Çok tercih edilen ürünlerimiz den sizin için seçtiklerimiz.
%12
Hakiki kekik balı 250 gr, gerçek kekik bal
okuma (4817)
Kekik Balı
70,00 TL
61,60 TL
%15
Hakiki kekik balı 850 gr, doğal bal
okuma (4508)
Kekik Balı
300,00 TL
255,00 TL
%12
Kekik balı 450 gr, hakiki bal kekik
okuma (3717)
Kekik Balı
150,00 TL
132,00 TL
%10
Kekik balı 50 gr tadımlık, hediyelik doğal bal
okuma (1757)
Kekik Balı
75,00 TL
67,50 TL
bal icon
Meşhur Marmaris Balı

Yeşilin her tonuna sahip marmaris te üretimi yapılan, doğal olarak arıların yaşam ortamlarında çam ağaçları ve çiçeklerden gelen eşsiz lezzetin adıdır, marmaris balı ve bu yüzdendir meşhur marmaris balı diye anılması ;) Önceden tatmadınız ise bu eşsiz lezzette ki balı sanırım pişman olabilirsiniz.

marmaris bal icon
Gerçek Çam ve Çiçek Balı

Marmaris balı dediğimiz zaman aklımıza ilk çam balı gelir. Marmarisin eşsiz doğasında ki çam ağaçlarından olsa gerek. Lakin çam balı kadar marmarisin çiçek balı da oldukça meşhur ve lezzetlidir. Gerçek doğal olanını ısrarla tavsiye ediyoruz. Marmaris Çam Balı, çoğrafi işaretli ve tescilli dir.

çam bal icon
Bal Fiyatları

Bal fiyatları biraz görecelidir. Aslında işin doğrusu kalitesine ve doğallığına göre bal fiyatları belirlenir. Bir laf vardır bizde, "ucuz etin yahnisi" diye. Sanırım ne demek istediğimizi çok iyi anladınız. Çam balı fiyatı ve çiçek balı ücreti ne kadar? Ürünlerimizi inceleyerek öğrene bilirsiniz. Online sipariş ile kapınızda.

Blog, güncel
Gerçek Petek Bal Nasıl Anlaşılır ?

Gerçek Petek Bal Nasıl Anlaşılır ?

okuma sayısı 26033 defa görüntülendi
Çam balı özelliği ve faydaları

Çam balı özelliği ve faydaları

okuma sayısı 1836 defa görüntülendi
Muğla çam balı

Muğla çam balı

okuma sayısı 3522 defa görüntülendi
Çam balı

Çam balı

okuma sayısı 2066 defa görüntülendi
2021 © marmarisbal.com Tüm hakları saklıdır.
patent marmaris balı ssl paytr master visa