Siparişlerinizde 450 TL ve Üzeri Kargo Ücretsiz
mobil menu
ara  ara
çam balı marmarisÇam Balı
püren balıPüren Balı
kekik balıKekik Balı
çiçek balıÇiçek Balı
portakal balıPortakal

Arılar Nasıl Bal Yapar?

Arılar Nasıl Bal Yapar?

Birçok sofranın vazgeçilmezleri arasında kendine yer bulan bal, düşünülenin aksine arıların oldukça uzun bir süreci devam ettirmesinden sonra ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı da piyasada bulunan her bal gerçek bal değildir. Bu aşamada kendileri ve sevdikleri için bal satın almak isteyen kişilerin öncelikli olarak araştırmalarını çok özenli yapması ve balın nasıl üretildiği ile alakalı bilgi sahibi olması önemlidir. Balın nasıl yapıldığını öğrenmeden önce kovandaki arıları tanımak önemlidir. Bir arı kovanı içerisinde 3 çeşit arı bulunmaktadır. Bunlardan kraliçe ağır yaklaşık olarak 3 ila 5 sene yaşamakta olup tek görevi ise yumurtlamaktır.

Arıların bal yapma hikâyesi

15 20 erkek arı ile çiftleşmesi sonrasında yüzlerce yumurta yapmaktadır. İkinci arı çeşidi olan erkek arı çiftleşme sonrasında ölecektir. Kraliçe arının yumurtaları arasında dişi ve erkek arılar doğmaktadır. Kızlardan bir tanesi kraliçe arı olurken erkeklerin bir kısmı ise erkek arı sınıfında olup kraliçe arıyı dölleyecektir. Kalan arılar ise işçi arı olarak kovanda çalışmaya başlayacaklardır. Bir işçi arı yaklaşık olarak günlük 12 saat boyunca çiçekleri gezerek nektar toplayacaklardır. Üretilecek olan bir kilo bal için işçi arıların toplamda 5.5 milyon çiçeği ziyaret etmeleri gerekmektedir. Kovan içerisindeki işçi arılar üç ay kovan dışında üç ay ise kovanın içerisinde ise üç ay çalışırlar. Arıların hissetme ve koklama duyuları son derece gelişmiştir. Çiçekleri gezerken de var olan bu duyularını kullanırlar. Dolayısıyla var olan yeteneklerinden dolayı çiçeklerin en lezzetli olan nektarlı toplamayı başarırlar. Arılar bal yer mi.

Arılar neresinden bal yapar

Genel olarak arıların çiçeklerden topladıkları nektarlardan bal meydana gelmektedir. Arılar nektarları toplarken aynı anda polenleme işlemini gerçekleştirmektedir. Bu sayede de çiçeklerin canlı kalması da sağlanmış olmaktadır. Arılar son derece mucizevi canlılardır. İki midesi olan bu canlıların midesinin bir tanesinde özel enzimle nektar karıştırılır ve ortaya bal çıkar. Diğer midesi ile de yaşamlarını devam ettirirler. Arıların nektarı bal midelerinde toplamalarından sonra bal üretimi sürecektir. Yani sadece nektarın toplanması ile beraber bal işlemi sona ermeyecektir. Dışarıda nektarı toplayacak olan arılar, nektarı kovanın içerisinde çalışmakta olan arılara nakledeceklerdir.

Hangi arılar bal yapar, arılar neden bal yapar?

Petek görevlisi olan arı, gelen nektarı bal mumu peteğe aktarmaktadır. Petek dolana kadar da işlem bu şekilde devam edecektir. Dışarıdan gelecek olan arının midesinde enzimle karıştırmış olduğu nektarı alan arılar yelpaze yapmaya başlayarak bal için kurutma işlemini gerçekleştirirler. Bu sayede petekte yer alan baldaki su miktarı azalır. Dolayısıyla ortaya da mükemmel tada sahip olan bal çıkar. Yapılacak kurutma işlemi sırasında yaklaşık olarak %83 oranında olan su miktarı ise %16’lara kadar düşer. İşlemin sona ermesi ile beraber arılar bal mumunu kullanarak peteğin yüzeyini kaplar ve işlem tamamlanmış olur. Böylelikle kullanıcılar en iyi balı arıların zorlu çalışması ile beraber elde ederler.

tarih icon 09.10.2021 tarihinde eklendi
okuna sayısı 3647 defa görüntülendi
* Çok tercih edilen ürünlerimiz den sizin için seçtiklerimiz.
%12
Hakiki kekik balı 250 gr, gerçek kekik bal
okuma (4816)
Kekik Balı
70,00 TL
61,60 TL
%15
Hakiki kekik balı 850 gr, doğal bal
okuma (4508)
Kekik Balı
300,00 TL
255,00 TL
%12
Kekik balı 450 gr, hakiki bal kekik
okuma (3717)
Kekik Balı
150,00 TL
132,00 TL
%10
Kekik balı 50 gr tadımlık, hediyelik doğal bal
okuma (1757)
Kekik Balı
75,00 TL
67,50 TL
bal icon
Meşhur Marmaris Balı

Yeşilin her tonuna sahip marmaris te üretimi yapılan, doğal olarak arıların yaşam ortamlarında çam ağaçları ve çiçeklerden gelen eşsiz lezzetin adıdır, marmaris balı ve bu yüzdendir meşhur marmaris balı diye anılması ;) Önceden tatmadınız ise bu eşsiz lezzette ki balı sanırım pişman olabilirsiniz.

marmaris bal icon
Gerçek Çam ve Çiçek Balı

Marmaris balı dediğimiz zaman aklımıza ilk çam balı gelir. Marmarisin eşsiz doğasında ki çam ağaçlarından olsa gerek. Lakin çam balı kadar marmarisin çiçek balı da oldukça meşhur ve lezzetlidir. Gerçek doğal olanını ısrarla tavsiye ediyoruz. Marmaris Çam Balı, çoğrafi işaretli ve tescilli dir.

çam bal icon
Bal Fiyatları

Bal fiyatları biraz görecelidir. Aslında işin doğrusu kalitesine ve doğallığına göre bal fiyatları belirlenir. Bir laf vardır bizde, "ucuz etin yahnisi" diye. Sanırım ne demek istediğimizi çok iyi anladınız. Çam balı fiyatı ve çiçek balı ücreti ne kadar? Ürünlerimizi inceleyerek öğrene bilirsiniz. Online sipariş ile kapınızda.

Blog, güncel
Köyceğiz püren balı

Köyceğiz püren balı

okuma sayısı 3878 defa görüntülendi
Çam balı özelliği ve faydaları

Çam balı özelliği ve faydaları

okuma sayısı 1836 defa görüntülendi
Muğla çam balı

Muğla çam balı

okuma sayısı 3521 defa görüntülendi
Çam balı

Çam balı

okuma sayısı 2066 defa görüntülendi
2021 © marmarisbal.com Tüm hakları saklıdır.
patent marmaris balı ssl paytr master visa